The European Snooker Championships

The full draw is here and live scoring is here

Oliver Brown bows out at the quarter final stage losing 5-4 to Andrew Pagett

 

The quarter finals are underway

Oliver Brown's match is here and video is here

 

Oliver Brown is through to the quarter finals to play Andrew Pagett who beat Peter Lines 5-3

 

The last 16 matches are underway

Quarter and semi finals will be played on Saturday

Final Sunday

 

Results from the last 32 stage

Oliver Brown wins 4-2 and now plays Kristjan Helgason of Iceland

David Lilley lost 4-0

Peter Lines wins 4-2 and now plays Andrew Pagett of Wales

 

Results from the last 64 stage

Peter Lines defeated Wayne Townsend to move into the last 32 where he faces newly crowned under 21 champion Alexander Ursenbacher - Live scoring

David Lilley now plays Chris Totten of Scotland

Oliver Brown plays Jason Peplow of Malta

Lewis Gillen was knocked out by Eklent KaCi of Albania

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

The men's event starts Monday 13th March and concludes Sunday 19th

The representatives for England and their groups are -

Players Match 1 Match 2 Match 3 Match 4
X2 - Oliver Brown 13.03.2017 (16:30) - table 13 14.03.2017 (13:30) - table 12 15.03.2017 (16:30) - table 1 16.03.2017 (16:30) - table 8
Y2 - Lewis Gillen 13.03.2017 (16:30) - table 9 14.03.2017 (13:30) - table 15 15.03.2017 (19:30) - table 11 16.03.2017 (16:30) - table 10
K1 - David Lilley 13.03.2017 (13:30) - table 4 14.03.2017 (10:30) - table 3 14.03.2017 (19:30) - table 9 15.03.2017 (13:30) - table 1
L1 - Peter Lines 13.03.2017 (13:30) - table 6 14.03.2017 (10:30) - table 5 14.03.2017 (19:30) - table 4 15.03.2017 (16:30) - table 3
W1 - Wayne Townsend 13.03.2017 (16:30) - table 10 14.03.2017 (13:30) - table 13 15.03.2017 (10:30) - table 8 15.03.2017 (19:30) - table 7

 

Links to the action are here

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 

The Under 21s Championship starts 8th March and conclude on 12th March. Peter Devlin, Richard Haney, Jordan Winbourne, Lewis Gillen and Brandon Sargeant are representing England.

Follow the action here

 

The group stages 

Players Match 1 Match 2 Match 3 Match 4
M1 - Lewis Gillen 08.03.2017 (13:30) - table 11 09.03.2017 (12:00) - table 7 09.03.2017 (17:00) - table 11 10.03.2017 (09:30) - table 15
A1 - Brandon Sargeant 08.03.2017 (11:00) - table 1 09.03.2017 (09:30) - table 1 09.03.2017 (14:30) - table 5 09.03.2017 (19:30) - table 9
S1 - Jordan Winbourne 08.03.2017 (16:00) - table 15 09.03.2017 (14:30) - table 1 09.03.2017 (19:30) - table 5 10.03.2017 (12:00) - table 9
P1 - Peter Devlin 08.03.2017 (16:00) - table 3 09.03.2017 (12:00) - table 11 09.03.2017 (17:00) - table 15 10.03.2017 (12:00) - table 3
N2 - Richard Haney 08.03.2017 (16:00) - table 2 09.03.2017 (12:00) - table 10 10.03.2017 (12:00) - table 1 10.03.2017 (17:00) - table 5

 

_______________________________________________________________________________________________________________________________

The Under 18s Championships start 6th March and conclude on the 8th. Mark Lloyd, Jack Harris and Taylor Fish are representing England.

Follow the action here